Repertuar
Filmowymi śladami Zabrza, z najstarszym na Śląsku Kinem Roma

Filmowymi śladami Zabrza, z najstarszym na Śląsku Kinem Roma

Kino Roma oraz Miejski Ośrodek Kultury prezentują niezwykły projekt, pt. „Filmowymi śladami Zabrza, z najstarszym na Śląsku Kinem Roma”.
W ramach niniejszego projektu zmodernizowana została strona internetowa Kina (dostępna pod adresem: www.kinoroma.zabrze.pl). Oprócz poprawy funkcjonalności i całkiem nowego designu, powstała również Filmowa Mapa Zabrza – umożliwiająca wędrówkę filmowymi śladami po naszym mieście.
Na mapie zaznaczono miejsca związane z działalnością filmową, znajdziemy tu też opisy wszystkich kin, jakie przez lata znajdowały się na terenie Miasta Zabrze oraz filmów w nim kręconych. Przedstawiamy Państwu również sylwetki zabrzan działających w tej branży – reżyserów, aktorów itp., a wszystko to zilustrowane zdjęciami i trailerami.
Taka podróż przybliża Państwu naszych rodzimych twórców kultury i pogłębi wiedzę o historii miasta. To między innymi tu powstawały filmy Kutza, Majewskiego, czy Rosy i zostały opowiedziane historie o Powstaniach Śląskich, profesorze Relidze, czy zawiłych losach piłkarza Górnika – Jana Banasia.
W ramach projektu powstał także film-spacer po Kinie, na którym oprowadzimy Państwa nie tylko po sali kinowej i projektorowni, ale po wielu innych, tajemniczych zakamarkach, w których znajdują się nie mniej tajemnicze, stare sprzęty.
Kino Roma jest najstarszym, 108-letnim kinem na Górnym Śląsku, o niezwykle ciekawej historii i zachowanym charakterze obiektu. Odwiedź naszą nową stronę i poszerz swoją filmową wiedzę!

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.