„Dom Światła” otwarty!
Było to tuż przed Bożym Narodzeniem, 22 grudnia 1912 roku. Wytworny tłum zabrzańskiej elity dostojnym krokiem zmierzał ku pewnemu, błyszczącemu nowością monumentalnemu budynkowi. Przez objęte klasycystyczną kolumnadą wejście, ubrani we fraki panowie i ustrojone w piękne suknie panie, wchodzili do Lichtspielhaus Kino – pierwszego kina zaprojektowanego od podstaw w Zabrzu. Budynek zaprojektowali znamienici architekci – Prestinari z Katowic i Becker z Zawodzia. Było to w tym czasie największe i najwytworniejsze kino na Górnym Śląsku. Wystarczy powiedzieć, że na widowni mogło zasiąść 1200 widzów!
Kino istnieje do dziś pod nazwą Kino Roma i pozostaje najstarszym kinem na Górnym Śląsku. To właśnie tutaj, w Romie i Miejskim Ośrodku Kultury narodziła się myśl, aby pokazać w Internecie przebogatą historię kina w Zabrzu. Od pomysłu do realizacji i możecie dzisiaj rozpocząć wirtualną podróż śladami kina w naszym mieście.
Od Asty Nielsen po Tomka Komendę
A jest tych śladów mnóstwo, bo na otwarciu Lichtspielhaus się przecież nie skończyło! Już 4 lata później, Zabrze stało się po raz pierwszy planem filmowym. I to od razu z wielkim rozmachem! W 1916 roku nakręcono u nas film „Die Börsenkönigin” („Królowa giełdy”) z ówczesną mega gwiazdą światowej sławy Astą Nielsen w roli głównej. Nielsen była wtedy popularna niczym dzisiaj Angelina Jolie, ale gwiazdą był też reżyser – za kamerą stanął najlepszy „reklamiarz” Niemiec i kolega malarza Henri de Toulouse-Lautreca – Edmund Edel.
W kolejnych latach swoje filmy kręcili w Zabrzu znakomici twórcy, tacy jak nagradzany na całym świecie Lech Majewski, Filip Bajon czy Andrzej Munk. Zabrze oglądaliśmy w „Skazanym na bluesa” Janusza Kidawy-Błońskiego, „Piłkarskim pokerze” Janusza Zaorskiego czy „Marcinelle” braci Frazzi.
O znakomitych, charakterystycznych lokalizacjach filmowych w Zabrzu pamiętali też twórcy seriali. To u nas kręcono głośne serie „Rojst”, „Pakt” czy popularne „Stulecie Winnych”.
W ostatnich latach powstały w Zabrzu zdjęcia do kinowych hitów „Gwiazdy”, „Jak zostałem gangsterem, historia prawdziwa” i „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”.
Nasi za i przed kamerą
Zabrze jest też miastem rodzinnym wielu ważnych postaci kina polskiego. Zabrzanin, reżyser Michał Rosa nakręcił u nas zdjęcia do swoich filmów „Co słonko widziało” i „Szczęście świata”. Zabrzankami są cenione aktorki Aleksandra i Magdalena Popławskie, a Zabrzanami – aktor Michał Żurawski, czy znany z amerykańskiego serialu „Homeland” gwiazdor niemieckiej telewizji Adrian Topol.
Dużo by pisać, ale nie będziemy zdradzali Wam wszystkich tajemnic naszej filmowej podróży już na samym wstępie! Zapraszamy na wycieczkę filmowymi śladami Zabrza z Kinem Roma. To będzie piękna podróż.
Filmowe miejsca w Zabrzu
Zapraszamy do zwiedzania filmowego Zabrza. Możesz oczami wyobraźni zobaczyć filmowe kadry lub dziesiątki kin, które istniały tutaj na przestrzeni wieku.