Serial oparty jest na motywach wydanej w 2015 roku bestsellerowej trylogii „Stulecie Winnych” Ałbeny Grabowskiej. To epicka, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji opowieść o wielopokoleniowej rodzinie Winnych z podwarszawskiego Brwinowa, wpleciona w dramatyczne wydarzenia XX wieku. Autorka powieści w mistrzowski sposób osadziła fikcyjne zdarzenia w realiach historycznych, wprowadzając w nie autentyczne postaci naszej historii. Wątkiem przewodnim są losy bliźniaczek, Ani i Mani Winnych, które przychodzą na świat na początku I Wojny Światowej.
Jest czerwiec 1914 roku. W podwarszawskim Brwinowie trwa zakazana przez władze rosyjskie procesja Bożego Ciała. Bierze w niej udział trzypokoleniowa rodzina Winnych: nestorzy rodu Bronisława i Antoni oraz ich synowie ze swoimi żonami i dziećmi. Miesiąc później rozpoczyna się I wojna światowa. Brwinów najeżdżają Prusacy, potem Kozacy. Giną pierwsi ludzie.
To początek tego 26-odcinkowego serialu. Saga rodu Winnych jest wnikliwym portretem polskiego społeczeństwa, zmieniającego się wraz z rozwojem naszej państwowości. W telewizyjnej adaptacji, podobnie jak w powieści, akcja serialu rozpoczyna się na krótko przed I wojną światową, a kończy w czasach nam współczesnych. Los nie oszczędza kolejnych pokoleń rodziny Winnych, które muszą zmagać się z tragediami przynoszonymi przez trudną historię Polski poprzedniego stulecia oraz początku XXI wieku.
Powieść Grabowskiej jest trylogią i tak samo zbudowany jest serial telewizyjny. Pierwszy tom sagi „Stulecie Winnych” – „Ci, którzy przeżyli” – obejmuje wydarzenia do od 1918 do 1939 roku. W kolejnym, zatytułowanym „Ci, którzy walczyli”, możemy śledzić losy Winnych w czasie II wojny światowej i w powojennej rzeczywistości. Ta część historii obejmuje lata 1942-1968. Ostatnia część sagi – „Ci, którzy wierzyli” – zaczyna się w 1971 roku. Pisarka kontynuuje opowieść o losach rodziny aż do czasów współczesnych.
Dwa pierwsze sezony emitowane były na antenie TVP w latach 2019-2020. Zdjęcia do trzeciego rozpoczęły się wiosną 2020 roku.
W role nestorów rodu – małżeństwa Bronisławy i Antoniego Winnych – wcielili się znakomici aktorzy. Bronisławę zagrała jedna z najlepszych, polskich aktorek Kinga Preis („Córki dancingu”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Bogowie”), a Antoniego – Roman Gancarczyk („Mój Nikifor”, serial „Pakt”).
Postać ich syna – Stanisława – kreuje na ekranie Jan Wieczorkowski („Pierwsza miłość”, „M jak miłość”, „Czas honoru”). W Kazię Winną wcieliła się Katarzyna Kwiatkowska („Zabawa, zabawa”, „Prawo Agaty”, „Dzień kobiet”), a w jej męża Władysława – Arkadiusz Janiczek („Barwy szczęścia”, „Złotopolscy”).
Bliźniaczki Manię i Anię – córki Stanisława – zagrały Karolina Bacia („O mnie się nie martw”, „Na Wspólnej”) i Weronika Humaj („Wataha”, „Czas honoru”).
Areszt śledczyZabrze na ekranie
Ekipa filmowa wykorzystała do zdjęć wnętrza Aresztu Śledczego w Zabrzu.
Metryczka filmu
„Stulecie Winnych”
Polska, 2019-2020
Seria 1: Odcinki: 1-13, 2019
Seria 2: Odcinki: 14-26, 2020
Reżyseria: Piotr Trzaskalski, Michał Rogalski, Piotr Śliskowski
Scenariusz: Ariadna Lewańska, Ilona Łepkowska, Katarzyna Terechowicz, Monika Franczak, Marek Kreutz, Magdalena Holland-Łazarkiewicz, Michał Buszewicz
Scenografia: Karina Baran, Irena Milczarek, Marcin Aziukiewicz, Dorota Gorczyca
Muzyka: Wojciech Lemański, Paweł Lucewicz
Montaż: Adam Kwiatek
Obsada: Kinga Preis, Jan Wieczorkowski, Roman Gancarczyk, Katarzyna Kwiatkowska, Arkadiusz Janiczek, Karolina Bacia, Weronika Humaji
Trailer
Sezon 1: https://youtu.be/VKnqTOdVRWc
Sezon 2: https://youtu.be/1cvjRKtj3Io