Aktor teatralny i filmowy, reżyser i scenograf. Wielokrotnie nagradzany za kreacje aktorskie i reżyserię.
Jest absolwentem Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST. Był współzałożycielem Teatru Bückleina. Występował w Teatrze Stu, Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, warszawskim Teatrze Rozmaitości oraz w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.
Pierwszą ważną rolą Kality była postać stworzona na scenie Starego Teatru – Ala w „Ptaśku”, na motywach powieści Williama Whartona, w reżyserii Adama Sroki (1989). Potem stworzył wybitne kreacje w spektaklach Krystiana Lupy, Krzysztofa Warlikowskiego, Grzegorza Jarzyny, Andrzeja Wajdy, Ingmara Villqista i Jerzego Jarockiego. Od 2008 roku należy do zespołu Nowego Teatru w Warszawie.
W 1997 roku założył Stowarzyszenie Atelier w ramach Teatru Atelier, w którym to wyreżyserował „Grę snów” Augusta Strindberga. Jako reżyser stworzył też inscenizacje „Józefa K.” na motywach „Procesu” Franza Kafki (2001), „Kalimorfę” wg powieści Johna Fowlesa (2006), „Widzialną ciemność” Williama Goldinga (2007). W kaliskim Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego wyreżyserował sztukę Tankreda Dorsta „Fernando Krapp napisał do mnie ten list” (2008), a w Teatrze Konsekwentnym w Warszawie „Zbombardowanych” Sary Kane (2009).
Z Aleksandrą Popławską współreżyserował w Teatrze IMKA głośny spektakl „Generał”, który zwyciężył w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2011).
Marek Kalita jest też aktorem filmowym i telewizyjnym. Zagrał między innymi w filmach: „Boisko bezdomnych” (2008), „Wszystko co kocham” (2009), „Drogówka” (2013) i „Czerwonym pająk” (2015). Można było go również zobaczyć w serialach telewizyjnych taki jak: „Stacyjka”, „Samo życie”, „Na Wspólnej”, „Młody Piłsudski”, „Odwróceni: ojcowie i córki”, „Ultraviolet” i „Wataha”.
Nagrody:
-
1981 – Nagroda za rolę w przedstawieniu „Idiota” na 16. Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form w Szczecinie
-
1991 – Nagroda za rolę w spektaklu „Ptasiek” na 26. Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form w Szczecinie
-
2002 – Nagroda wojewody dolnośląskiego; Nagroda dyrektorów Międzynarodowych Festiwali Teatrów Jednego Aktora; Nagroda im. Ireny Rzeszowskiej za rolę w spektaklu „Ja w trzeciej osobie” na 36. Wrocławskich Spotkaniach Teatralnych Jednego Aktora
-
2011 – Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych „R@port” w Gdyni – Główna Nagroda dla przedstawienia „Generał” z Teatru IMKA
-
2011 – Nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę w przedstawieniach „Generał” oraz „Koniec”
-
2012 – Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej – nagroda za rolę i wyróżnienie za reżyserię przedstawienia „Generał”