Filmowa mapa Zabrza
Nazwa użytkownika lub adres e-mail
Hasło
Osoba
This theme has been built based on open source administration system Wordpress and AIT framework, which contai
Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maime placeat f
Lata działalności: 22.12.1912 – do nadal Nazwisko założyciela: Johann Poralla Duże zainteresowanie, jakim cieszyły się istniejące kina i wyświetlane w nich filmy, zachęciły Johanna Porallę do wybudowania kina z prawdziwego zdarzenia. Jego projekt powstał we współpracy budowniczego rejencyjnego, architekta Karla Prestinariego z Pforzheim (Badenia-Wirtembergia), architekta Beckera z Zawodzia (obecnie dzielnica Katowic) i artysty malarza Marksa z Katowic. Przewidywał on wybudowanie dwukondygnacyjnego gmachu na parceli położonej przy Kaniastrasse 4, prawie naprzeciwko pierwszego zabrzańskiego kina stałego. Na parterze zaprojektowano salę projekcyjną z 440 miejscami siedzącymi, sklep i kawiarnię. Na półpiętrze umieszczono garderobę i toalety. Na pierwszym piętrze – balkon z 237 miejscami dla widzów oraz dwa mieszkania z dwoma pokojami, kuchnią i łazienką każde. Z kolei całe drugie piętro przeznaczono na ośmiopokojowe mieszkanie z biurem, kuchnią, WC, łazienką i pokojem dla służącej. Projekt przedstawiony został do zaakceptowania policji budowlanej na początku maja 1912 roku, a już siedem miesięcy później kończono wyposażać gotowy obiekt, wybudowany przez firmę budowlaną „C. H. Jerschke G.m.b.H.” z Wrocławia i Katowic. Całość kosztowała około 250 tys. marek. Uroczyste otwarcie kina „Lichtspielhaus” nastąpiło w niedzielę, 22 grudnia 1912 roku. W przerwach między filmami przygrywała orkiestra zabrzańskiej spółki akcyjnej „Donnersmarckhütte” pod dyrekcją kapelmistrza Wilhelma Müllera, zaś wiersze recytował Alfred Otto Dietrich oraz dwaj nie wymienieni z nazwiska recytatorzy – goście. Nowe kino reklamowane było jako największe i najwytworniejsze przedsiębiorstwo tego rodzaju na […]
ul. Z. Padlewskiego 4
Stadion Górnika Zabrze został wybudowany w 1934 r. W późniejszych latach był wielokrotnie modernizowany. Pierwszy ważny mecz piłkarski rozegrano na stadionie 24 marca 1935 r. między reprezentacjami niemieckiej i polskiej części Śląska. Na bazie dawnego obiektu, w 2016 r. wybudowano nowy stadion z zadaszonymi trybunami, nadając mu nazwę Arena Zabrze. Stadion może pomieścić ponad 24 tys. widzów – oraz posiada swojego patrona, cenionego piłkarza Ernesta Pohla. W obrębie obiektu znajdują się zaplecze gastronomiczne i klub biznesowy oraz loże VIP. Stadion jest siedzibą najbardziej znanej i utytułowanej w Polsce drużyny piłkarskiej KS Górnik Zabrze. Dariusz Walerjański Filmy:
Areszt śledczy to kompleks budynków więziennych dawnego Królewsko-Pruskiego Więzienia zbudowanego w latach 80 XIX w. Budynek więzienia był wzorowany na kompleksie penitencjarnym – więzieniu celkowym „Moabit” w Berlinie. Układ budynku więzienia do czasów obecnych pozostał praktycznie bez zmian. Jest to budowla na planie krzyża. Po II wojnie światowej obiekt w Zabrzu zaliczano do więzień karno-śledczych przebywali w nim skazani, a także aresztowani tymczasowo. Pojemność Aresztu Śledczego w Zabrzu została określona na 290 miejsc. W skład obiektu wchodzą pawilon mieszkalny, dwa budynki administracyjne oraz budynek gospodarczy. Więźniowie do dyspozycji mieli siedem pól spacerowych. Cały kompleks więzienny jest ogrodzony murem. Areszt funkcjonował do marca 2018 r. Dariusz Walerjański Filmy:
Sądowa 1 Zabrze
Kolonię robotniczą Borsigwerk wzniesiono w latach 1836-1871 na zlecenie Alfreda Borsiga. Osiedle miało służyć pracownikom koncernu Borsig Kokswerke A.G.. Na obszarze 19 ha wybudowano ponad 66 budynków z przeznaczeniem do zamieszkania dla blisko trzech tysięcy ludzi. W układzie urbanistycznym możemy wyróżnić dwie części; cześć Północną i część Południową z regularną zabudową mieszkalną, składającą się z ceglanych familoków. Budowniczowie zadbali również o obiekty użyteczności publicznej, stawiając szkołę, salę gimnastyczną, kaplicę ewangelicką z cmentarzem, kantynę – oraz urząd pocztowy. Dariusz Walerjański Filmy: