Reż. Jan Rybkowski
„Autobus odjeżdża 6.20” to dzieło Jana Rybkowskiego, twórcy takich filmów, jak serial „Chłopi” na podstawie powieści Władysława Reymonta i kultowej „Kariery Nikodema Dyzmy”. W tym kameralnym dramacie psychologiczno-obyczajowym, reżyser podejmuje problem awansu społecznego kobiet w latach 50.
Rybkowski opowiada w filmie historię Krystyny (Aleksandra Śląska) młodej fryzjerki z małego miasteczka, która odchodzi od lekceważącego ją męża i podejmuje samodzielne życie w ośrodku przemysłowym na Śląsku.
Dziewczyna nie mając żadnych kwalifikacji musi pracować jako sprzątaczka. Tymczasem jej mąż – Wiktor (Jerzy Duszyński), związuje się z ludźmi prosperującymi dzięki podejrzanym interesom. Tymczasem Krystyna walczy o swoją przyszłość. Uczy się, awansuje, zdobywa zawód, a potem zyskuje uznanie i szacunek.
W filmie Rybkowskiego zagrała śmietanka ówczesnego polskiego kina. Główną rolę odtwarzała Pierwsza Dama polskiego ekranu Aleksandra Śląska, wcielająca się w młodą fryzjerkę Krystynę Poradzką. Jej męża zagrał Jerzy Duszyński, a w roli kierowniczki hotelu robotniczego Lucyny wystąpiła genialna Hanka Bielicka.
W roli sekretarza komitetu fabrycznego huty „Bolesław” reżyser obsadził Jana Ciecierskiego, a Barbarze Drapińskiej powierzył rolę Janeczki, kochanki męża głównej bohaterki. Na ekranie pojawili się też aktorscy mistrzowie – Edward Dziewoński, Zygmunt Kęstowicz, Kazimierz Wichniarz i Lech Ordon.
Reżyser filmu – Jan Rybkowski, to jedna z najważniejszych postaci w historii polskiego kina. Spuścizna filmowa Rybkowskiego jest imponująca i różnorodna, obejmuje kilkadziesiąt filmów, wśród nich obrazy kostiumowe, dramaty wojenno-okupacyjne, filmy psychologiczne, fabularne i komedie.
Rybkowski wyreżyserował m.in. popularne komedie „Kapelusz pana Anatola” (1957), „Pan Anatol szuka miliona” (1958) i „Inspekcja pana Anatola” (1959) z Tadeuszem Fijewskim w roli głównej. Spod ręki Rybkowskiego wyszły też: „Dziś w nocy umrze miasto” (1961), dramat psychologiczny z akcją osadzoną w ostatnich miesiącach II wojny światowej, a także seriale „Chłopi” (1972) i „Kariera Nikodema Dyzmy” (1980, reżyseria wspólnie z Markiem Nowickim, na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza).
Huta ZabrzeZabrze w filmie
Zdjęcia do filmu kręcono w hucie w Zabrzu.
Metryczka filmu
„Autobus odjeżdża 6.20”
Polska, 1954
Reżyseria: Jan Rybkowski
Scenariusz: Wilhelmina Skulska, Jan Rybkowski
Zdjęcia: Stanisław Wohl, Feliks Średnicki
Scenografia: Jan Grandys
Muzyka: Stanisław Skrowaczewski
Montaż: Joanna Rojewska
Obsada: Aleksandra Śląska, Jerzy Duszyński, Hanka Bielicka,
Jan Ciecierski, Barbara Drapińska, Edward Dziewoński, Antonina Gordon-Górecka, Zygmunt Kęstowicz, Kazimierz Wichniarz
Produkcja: Wytwórnia Filmów Fabularnych (Łódź)
Trailer
brak