Reż. Monika Jordan-Młodzianowska
„Żelazny most” to dramatyczna opowieść o trójce bohaterów uwikłanych w miłosną relację. W główne role wcielili się wybitni polscy aktorzy: Bartłomiej Topa, Łukasz Simlat i Julia Kijowska. Film jest debiutem Moniki Jordan-Młodzianowskiej, absolwentki łódzkiej filmówki.
Historia opowiedziana w filmie koncentruje się na toksycznej relacji trójki głównych bohaterów. Pracujący na stanowisku sztygara Kacper (Bartłomiej Topa) ma romans z żoną swojego przyjaciela, Oskara (Łukasz Simlat), również górnika. Żeby móc spotykać się z kochanką Magdą (Julia Kijowska), Kacper wysyła Oskara do pracy na odległe i niebezpieczne odcinki kopalni.
W czasie ich kolejnej schadzki w kopalni następuje tąpniecie, a Oskar zostaje odcięty w zawalonym chodniku. Kochankowie rzucają się w wir akcji ratowniczej. Muszą przy tym uporać się z poczuciem winy oraz świadomością, że pośrednio przyczynili się do dramatu zasypanego męża i przyjaciela.
Jordan-Młodziankowska mówiąc o źródłach pomysłu na scenariusz filmu podkreślała, że zainteresowała ją zdrada małżeńska i zmiany jakie zachodzą w jej postrzeganiu: „Obecnie zdrada, ze zjawiska powszechnie potępianego staje się czymś, co nabiera odwrotnego znaczenia. Podejmowanie działań destrukcyjnych w życiu swoim i bliskich, pod znakiem samostanowienia, pojmowane jest jako należna wolność” – mówiła reżyserka.
„Żelazny most” jest też bolesną analizą naszego społeczeństwa, które zdaniem reżyserki, coraz częściej zamiast prawdziwych związków woli tworzyć jedynie ich pozory.
Sceneria Górnego Śląska, związanego z ciężką i niebezpieczną pracą, znakomicie wpisała się w tematykę filmu, skupioną wokół poczucia winy, trudnej miłości i ekstremalnych sytuacji, dodając mu dramaturgii. Reżyserce udało się stworzyć film, który starannie i z silnym odniesieniem do rzeczywistości pokazuje tak realia górnicze, jak i działania podczas akcji ratowniczej.
W „Żelaznym moście” często słyszymy śląską gwarę, a na ekranie – oprócz gwiazd polskiego kina – pojawiają się też autentyczni górnicy ze śląskich kopalni.
Warto dodać, że Jordan-Młodziankowska tworząc swój film czerpała z osobistych doświadczeń. Jak wielokrotnie podkreślała w wywiadach, wychowywała się w środowisku górników kopalni miedzi z okolic Bolesławca.
Makoszowy u Jordan-Młodziankowskiej
Kopalnia MakoszowyWiele scen zrealizowano w obiektach kopalni Makoszowy w Zabrzu, należącej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Kopalnia Makoszowy zamknięta w roku 2016, po 110 latach działania, była ostatnią czynną kopalnią w słynącym niegdyś z górnictwa Zabrzu. Jej początki sięgają 1890 r., kiedy przez wyrobiska prowadzone pod ziemią na zachód od kopalni Guido (dziś to kopalnia zabytkowa, jedna z największych atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego) rozpoznano rezerwowe pola górnicze.
Metryczka filmu
„Żelazny most”
Polska, 2019
Reżyseria: Monika Jordan-Młodzianowska
Scenariusz: Monika Jordan-Młodzianowska
Zdjęcia: Piotr Kukla
Muzyka: Andrey Dergachev
Produkcja: Autograf, TVP S.A., FINA, Dreamsound, Studio Orka, MX35
Producent: Anna Wereda, Karol Wożbiński
Czas trwania: 84 min
Obsada: Julia Kijowska, Łukasz Simlat, Bartłomiej Topa, Andrzej Konopka, Cezary Łukaszewicz i inni
Trailer